توسعه بازار فرش نیازمند بازاریابی، خلق ارزش و سلیقه یابی است

سنندج - مسئول مرکز ملی فرش ایران گفت: توسعه بازار فرش نیازمند بازاریابی، خلق ارزش و سلیقه یابی است و باید فعالان این عرصه تمام توان خود را در این مسیر به کار گیرند. به گزارش خبرنگار مهر، فرحناز رافع روز یکشنبه در مراسم رونمایی از سند رسمی ثبت جهانی فرش یک پود سنندج در دانشگاه کردستان اظهار کرد: طرح، رنگ و نقشه بیشتر فرش‌ها باید متفاوت باشد تا بازار صادراتی مطلوبی پیدا کند اما نقشه و طرح فرش سنندج برای توسعه بازار نیاز به تغییر ندارد. وی افزود: توسعه بازار فرش نیازمند بازاریابی، خلق ارزش و سلیقه یابی است و باید فعالان این عرصه تمام توان خود را در این مسیر به کار گیرند. رافع تصریح کرد: برای فرش دستباف ایرانی نیاز به سلیقه یابی نیست و آنچه مورد نیاز است، خلق ارزش افزوده است. مسئول مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: از آغاز دولت سیزدهم، رئیس جمهور برای معرفی بیشتر فرش دستباف در سفر هریک از مقامات و رؤسای جمهور کشورهای دیگر به ایران دستور برپایی نمایشگاه فرش دستباف را می‌دهد و تاکنون چندین مورد هم برپا شده است. رافع خاطرنشان کرد: برای توسعه بازار فروش فرش دستباف سنندج باید تبلیغات گسترده صورت گیرد.


موضوع حفاظت و نگهداری از گنجینه موزه فرش ایران یک همت ملی در سطح کل کشور را طلب می کند

به گزارش بیان فردا مسعود سپهرزاد رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تهران فرآیند هوادهی و حفاظت پیشگیرانه، ساماندهی و بازنگری شناسنامه های فرش های مخزنی از موزه فرش بازدید کرد و در جریان این بازدید گفت: موزه فرش ایران هویت و تاریخچه ملی فرش دستباف ایران را روایت می کند و دارای جایگاه ارزشمندی در سطح ملی و بین المللی است. این گنجینه و میراث فرهنگی متعلق به همه ایرانیان است بنابراین موضوع حفاظت و نگهداری این سرمایه ملی فراتر از شهر و استان تهران است و یک همت ملی در سطح کل کشور را هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی طلب می کند و بنابراین همه علاقمندان و دلسوزان فرش در سراسر کشور مطابق با دستورالعمل های حفاظتی و ساماندهی باید در آن مشارکت کنند. سپهرزاد در ادامه افزود: در همه کشورهای دنیا مجموعه های فرهنگی و غیر انتفاعی از جمله موزه ها برای موفقیت نیاز به پشتوانه های اجتماعی و مردمی دارند و این مجموعه ها معمولا دارای یک هیات امنا متشکل از افراد خبره، امین و دلسوز در کنار افراد ذی نفوذ هستند که با فشار آوردن به دولت و بخش خصوصی، منافع لازم را برای اداره آبرومندانه و موفقیت آمیز خود کسب می کنند. وی تصریح کرد بنابراین من فکر میکنم که تشکیل یک هیات امنا مجرب برای تدوین راهبردهای کلان و اداره موزه فرش ضروری است. بعنوان مثال این هیات امنا می تواند در مورد نوع و کیفیت فرش هایی که در موزه باید نگهداری و به نمایش در آید تصمیم گیری کند.


نماد ونشانه شناسی در فرش ایران:

در هنر قالی بافی ایرانی به مثابهٔ یک هنر آنچه از نظرها دور ماند ارتباط خالق آن با جهان پیرامونی می‌باشد که تجلی آن را به بی واسطه‌ترین و مستقیم‌ترین وجه در آثار مشاهده می‌کنیم. قالی باف ایرانی که از باورهای مذهبی اسطوره‌ای خود در هیچ زمانی سترون نشده تفاوت عمده‌اش با هنرمند غربی در رابطهٔ متافیزیکی با زمین می‌باشد. قالی باف شرقی و به خصوص بافنده و طراح ایرانی زمین را گستردهٔ معاد و معاش دانسته شاید از همین جهت می‌باشد که در قالی شرقی هر نقش به عنصری نشانه گون از جهان بالایی تبدیل می‌گردد شاید به همین دلیل می‌باشد که اندازهٔ نقش‌هایی که او می‌زند به بزرگی نقش‌هایی که خداوندگارش می‌زند می‌باشد بنابراین گسترده و پنهانی قالی و آوردگاهی می‌گردد تا به مدد قوهٔ خلاقه پیرامون خود را محاکات کند و تلفیق ذوق و مشاهده رابر آن جایی بپاشاند که پس برخاک قدم بگذارد ممنوعیت نه چندان مستند به مدرک معتبر نقش حیوان با صورت انسان زدن و بدون آن که خود بخواهد عرصه‌ای را بر هنرمند قالی باف باز می‌کند که او را در گستردهٔ اشکال تجریدی قائم به فیگور جلو می‌برد نقش در قالی ایران هرگز به حوزهٔ‌ها و یه محض نخواهد رسید و در تجریدی‌ترین شکل خود و انتزاعی از ماهیت شکل برای رسیدن به وجود آن می‌باشد.


الیاف اکریلیک و کاربرد آن در صنعت فرش ماشینی:

الیاف اکریلیک الیافی هستند که بیش از ۸۵% وزن آن را واحدهای اکریلونیتریلCH2-CH[CN]-)x-(به صورت زنجیره پلیمری تشکیل داده اندالیاف اکریلیک از اکریلونیتریل که یک ماده پتروشیمیایی است تشکیل شده است. معمولاً اکریلونیتریل با مقادیر کمی از سایر مواد شیمیایی، ترکیب می گردد تا قابلیت جذب رنگ الیاف تولیدی افزایش یابد. الیاف اکریلیک به دو روش تر ریسی و خشک ریسی تولید می گردد.الیاف شبه اکریلیک در مقایسه با الیاف پلی استر معمولی در رنگ پذیری در دمای پائین تر و فشار معمولی نتیجه مطلوب تری را دارد و در نتیجه آلودگی رنگی کمتری را نیز ایجاد می کند قابل ذکر است که تنوع رنگی این نوع الیاف در مقایسه با الیاف اکریلیک بیشتر است. از نظر حجمی این الیاف تفاوتی با الیاف اکریلیک ندارد و باید این نکته را مد نظر داشت که قیمت این الیاف ۶۵ % الیاف اکریلیک است و قابلیت رنگ پذیری بسیار خوبی دارند.اکریلیک به عنوان یک لیف مصنوعی جایگاه مهمی در صنعت نساجی ایران و جهان داراست. هر چند که در سال های اخیر مصرف این لیف در کشورهای اروپایی و آمریکایی کاهش داشته است، اما بازارهای مصرف آن به سمت کشورهای آسیایی کشیده شده است. به طوری که تولید کشور چین به تنهایی سالیانه ۸۵۰ هزار تن است که اغلب این مقدار نیز به مصرف داخلی آن کشور می رسد. اصولاً کاهش میزان مصرف الیاف اکریلیک در اروپا و آمریکا به شرایط زندگی مردم آن جوامع بر می گردد. بالا رفتن سطح استانداردهای زندگی و سلامت در جوامع اروپایی باعث می شود تا قشر وسیعی از مشتریان به سمت اجناس و الیاف مناسب تر رفته و حتی خرید اجناس و پوشاکی از جنس الیاف طبیعی را در دستور کار خود قرار دهند، چرا که الیاف مصنوعی اساساً به مانند الیاف طبیعی با بدن سازگاری ندارند.


تعریف کف پوش نساجی!

فرش ماشینی یک کفپوش نساجی سه بعدی می باشد؛که از سه دسته نخ تار، پود و خاب تشکیل می‌شود. نخستین هدف از صنعتی کردن بافندگی فرش ماشینی، تولید فرش‌هایی شبیه فرش دستباف با هزینه کمتر و یا به عبارت دیگر، گسترش بازار فرش از قصرها و کاخ‌های سلطنتی به داخل خانه‌های مردم به ویژه قشر متوسط و حتی فقیر جامعه بود. کفپوش‌های نساجی دسته مهمی از منسوجات تولیدی در جهان و ایران هستند که طیف وسیعی از منسوجات اعم از فرش دستباف گرفته تا گلیم، جاجیم، فرش ماشینی و موکت‌ها را شامل می‌شوند. به طور کلی به کفپوشی که سطح آن از مواد نساجی تشکیل شده باشد، کفپوش نساجی گفته می‌شود. باگسترش جوامع اجتماعی و افزایش تقاضا، نیاز بشر به انواع کفپوش‌ها روز به روز افزایش یافته است به طوریکه امروزه دیگر استفاده از کفپوش‌های سنتی و غیرماشینی جوابگوی تقاضای بازار نیست و استفاده از کفپوش‌های ماشینی نظیر انواع موکت، فرش ماشینی، گلیم فرش و… به سرعت در حال افزایش می‌باشد.


️بازدید هیات تجاری عراق از واحدهای تولیدی و صنعتی بروجرد

به گزارش ایرنا، هیات تجاری عراقی متشکل از روسای اتاق های بازرگانی اربیل، سلیمانیه، نجف و حلبچه و همچنین ۳۷ بازرگان از روند تولید و کیفیت محصولات در واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان بروجرد بازدید کردند. هیات تجاری عراقی در راستای بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی و شرکت در نمایشگاه توانمندهای صادراتی لرستان به این استان سفر کرده اند که در صورت جلب توجه بازرگانان و تکمیل روند مراودات تجاری، تولیدات بخش مهمی از صادرات به کشور عراق خواهد شد. نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی استان لرستان با حضور تولیدکنندگان داخلی و تجار و بازرگانان کشور عراق روز سه شنبه افتتاح و تا روز ششم بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های خرم‌آباد دایر است. حدود ۱۰۸ واحد اقتصادی و تولیدی فعال در زمینه‌های صنعتی، دارویی، گردشگری، تولیدات زراعی، باغی و دامی در این نمایشگاه حضور دارند.


صادرات" اصلی ترین چالش صنعت فرش ماشینی:

افسانه محرابی گفت: صادرات چالش اصلی و مهم صنعت فرش ماشینی کشور است و باید به تولید دانش‌بنیان صادراتی در این صنعت دست یابیم. صادرات فرش ماشینی ایران هم‌اکنون دارای رتبه پنجم است که با توجه به روزآمد بودن ماشین‌آلات این صنعت، باید تلاش کرد در جایگاه اول تا سوم قرار گیرد. او این موضوع را شامگاه سه‌شنبه در ششمین همایش ملی صنعت فرش ماشینی ایران در دانشگاه آزاد اسلامی کاشان مطرح کرد و گفت: از ۹۳۳ واحد تولید کننده فرش ماشینی ۱۵ واحد دارای جواز آرندی (خلاقانه) هستند که دانشگاه‌ها برای توسعه و دانش‌بنیان کردن این واحد‌ها به کمک صنعت بشتابند.به گفته او تعداد زیادی کارخانه‌های فرش ماشینی کوچک را از دیگر مشکل‌های صادرات این صنعت در کشور است و باید این مشکل باید با کمک سازمان توسعه تجارت رفع شود. تمامی واحد‌های صنعت فرش ماشینی به خصوص واحد‌های بزرگ باید با هدف افزایش صادرات این صنعت به سمت فعالیت‌های خلاقانه هدایت شوند و در این راه از دانش‌آموختگان نخبه دانشگاهی بهره گرفته شود.


اخبار | آمار تولید نخ در استان گیلان:

دو کارخانه بزرگ ریسندگی استان گیلان با تکنولوژی جدید ۳۷ درصد نخ مورد استفاده در تولید فرش ماشینی کشور را تأمین می‌کنند و این ظرفیت قابل افزایش است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛تیمور پورحیدری رئیس سازمان صمت گیلان در حاشیه بازدید از یک شرکت تولید انواع ظروف چینی و دو شرکت نساجی مستقر در حومه شهرستان رشت اظهار داشت: دو کارخانه بزرگ ریسندگی گیلان با تکنولوژی جدید ۳۷ درصد نخ مورد استفاده در تولید فرش ماشینی کشور را تأمین می‌کنند و این ظرفیت قابل افزایش است.


چه فرش هایی فضای خانه را بزرگترنشان میدهند؟

بهترین توصیه برای منزل های کوچک فرش افشان دست بافت گونه است که فرش افشان در طرح های متنوع با گل های ریز و درشتی و در رنگ بندی متنوع متناسب با سلیقه و ذوق هر فردی بافته شده است که نه تنها زیبایی دکوراسیون شما را افزایش میدهد بلکه فضای منزل را بزرگتر نشان میدهد فرش افشان بدون داشتن ترنج وسط و به کار گیری گل و بوته های ریز نقش و ریز بافت دارای زیبایی منحصر بفردی است ...ولی اگر سلیقه ی شما به انتخاب فرش های با ترنج وسط می باشد توصیه ی ما به شما طرح هالیدی و تاج محل می باشد که به عنوان جدید ترین طرح فرش هم‌خلوت و هم باشکوه و بی نظیر است" فرش هایی که در زمینه روشن هستند همانند کرم،طوسی،ابی بهترین انتخاب برای بزرگتر نشان دادن منزل می‌باشند ، اگر منزل شما نورگیر نیست و از روشنایی کم در منزل استفاده کرده آید استفاده از فرش هایی با زمینه روشن به روشنایی بخشیدن فضای منزل کمک بسیار زیادی میکند و نور فضا را بیشتر میکند این معنای این نیست که فقط از رنگ های سفید استفاده کنید منظور این است که از رنگ های مکمل در زمینه های روشن استفاده شود!


تولید سالانه بیش از ۷۰ میلیون متر مربع فرش ماشینی درمنطقه کاشان و حضور پررنگ آنها درنمایشگاه فرش:

فرماندار ویژه کاشان از اشتغال بیش از ۵۰ هزار نفر در صنعت فرش ماشینی و صنایع وابسته به آن در منطقه خبر داد و گفت: ۲۷ کشور مطرح و بزرگ دنیا مقصد صادرات فرش ماشینی کاشان است. به گزارش خبرگزاری برنا از کاشان، محمد شریف زارعی در حاشیه بازدید از نمایشگاه فرش ماشینی تهران با بیان اینکه در مجموع بیش از۱۴۵ شرکت از سراسر کشور اقدام به دایر نمودن غرفه در نمایشگاه کرده بودند که سهم منطقه کاشان ۶۰ غرفه است، همچنین اظهارداشت:حضور بی نظیر تولیدکنندگان و صاحبان صنایع فرش ماشینی با طرح های جدید و به روز در نمایشگاه باعث افتخاراست و از طرفی ضرورت حمایت از آنان را دو چندان می کند.


منظوراز شانه و تراکم فرش چیست

شانه و تراکم فرش از مهم ترين شناسه هاي فرش ماشيني است که نقش اساسي در فرش دارد . به تعداد ريشه يا گره در هر متر مربع از عرض فرش را ، تراکم عرضي فرش يا شانه فرش مي گويند و به تعداد گره يا ريشه در هر متر مربع از طول فرش را تراکم طولي يا همان تراکم فرش مي نامند . امروزه فرش ها در تراکم ها و شانه هاي مختلفي مانند : فرش 500 شانه ، فرش 700 شانه تراکم 2550 ، فرش 1000 شانه تراکم 3000 و بالاترين شانه در فرش يعني فرش 1200 شانه تراکم 3600 بافته مي شوند. ويژگي هاي فرش 700 شانه: این فرش ها در تراکم عرضي ( شانه فرش ) 700 شانه و در تراکم طولي ( تراکم فرش ) 2550 بافته مي شوند که جز پرفروش ترين فرش هاي 700 شانه به حساب مي آيند . الیاف کاربردی در فرش 700 شانه انواع مختلفی دارد که در بیشتر آنها از نخ و الیاف اکریلیک و پلی استر استفاده می شود . بهترین نخ برای فرش از جمله فرش های 700 شانه اکریلیک هیت ست شده می باشد زیرا الیاف اکریلیک در فرش 700 شانه سبب بالا رفتن کیفیت فرش های هفتصد می شود . فرش های اکریلیک دارای ویژگی های چون : مقاومت بسیار بالا در برابر نور و گرما ، مقاومت فرش در برابر گرد و غبار و ... به طوری که فرش های ماشینی اکریلیک توانایی این را دارند که یک اتو یا قابلمه داغ را به مدت 5 دقیقه بدون هیچ آسیبی تحمل کنند . فرش های پلی استری کیفیت چندان خوبی ندارند و قیمت فرش های پلی استری نسبت به فرش های اکریلیک کم تر است.


مقایسه فرش مدرن و فرش کلاسیک

اصلی ترین تفاوت عمده بین فرش‌های کلاسیک و مدرن در طراحی نقشه آنهاست. فرش‌های کلاسیک نقشه از پیش تعریف شده تری دارند و عمدتاً در هنگام طراحی نقشه فرش‌های کلاسیک از طرح‌های ترنج، ترمه، خشتی و طرح‌های عشایری و ایلیاتی استفاده می‌شود. برخلاف فرش‌های کلاسیک، طراحی نقشه فرش‌های مدرن بیشتر بصورت انتزاعی صورت می‌گیرد. فرش مدرن طرح از پیش تعریف شده ندارند و معمولاً طرح فرش‌های مدرن یا خیلی ساده و مینیمالی است یا اینکه طراحی شلوغ با نقش و نگارهای مختلف دارند.اگر بخواهیم از نظر بافت، شانه و تراکم، الیاف و موارد مربوط به روند تولید فرش‌های مدرن و کلاسیک صحبت کنیم باید گفت این دو مدل فرش هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. هم فرش‌های مدرن و هم فرش‌های کلاسیک در شانه و تراکم مختلف تولید می‌شوند و الیاف بکار رفته در آنها با توجه به کارخانه تولید کننده فرش ممکن است تفاوت داشته باشد یا کاملاً یکسان باشد.


ضرورت حمایت ازفعالان صنعت فرش و گردشگری در شهرآران و بیدگل

سرپرست فرمانداری آران و بیدگل با اشاره به اینکه منطقه کاشان دومین قطب تولید فرش ماشینی جهان و بزرگترین در سطح کشور است، تصریح کرد:در مجموعه شهرک‌های صنعتی آران و بیدگل ۸۰۰ واحد تولیدی و صنعتی وجود دارد که بخش زیادی از آن مربوط به صنعت فرش و دیگر صنایع وابسته است. همچنین خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین شهرک‌های صنعتی منطقه شهرک سلیمان صباحی آران و بیدگل است که به نوعی قلب تپنده صنعتی این شهرستان است وی با بیان اینکه در دوران تحریم صنعتگران در خط مبارزه با تحریم‌ها، همچون مجاهدان فعالیت می‌کردند، گفت: با وجود تمام مشکلات واحدهای صنعتی آران و بیدگل همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند که این موضوع حمایت دولتمردان را نیز می‌طلبد.


اخبار | همگرایی فرهنگی باید میان فرش به عنوان صنعت مادر و صنایع دستی ایجادشود

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: جهان در برابر فرش ایرانی سرخم کرده و تمام تلاش‌مان این است تا بتوانیم همگرایی فرهنگی را میان فرش به عنوان صنعت مادر و صنایع‌دستی به عنوان میوه‌های این فرهنگ برقرار کنیم. به گزارش خبرگذاری برنا: فرش به عنوان صنعت مادر حاصل سلیقه، دانش، قصه‌گویی، اسطوره و روایت‌هایی است که فرهنگ ما برای ما به ارمغان داشته است، باید تمام تلاش‌مان را انجام دهیم و بتوانیم از این داشته، گنجینه غنی و میراث‌فرهنگی کشورمان حفاظت و حراست کنیم که فقط یک محصول نیست بلکه یک فرهنگ است.


رونمایی از محصولات 700 تراکم 2550

به اطلاع مشتریان و همکاران گرامی می رساند با تلاش و پیگیری مدیران شرکت، تولید فرش 700 دستبافت گونه با تراکم 2550 تحت عنوان کلکسیون چکاوک آغاز گردیده است. لذا شما عزیزان می توانید بزودی این محصولات را با کیفیت بسیار عالی استفاده نمایید. لازم به ذکر است این محصولات از نخ آکریلیک هیت سد شده تهیه و دارای بهترین کیفیت موجود می باشند.


نکاتی راجع به خرید فرش ماشینی

در این مقاله سعی شده است یک راهنمای جامع در زمینه خرید فرش ماشینی ارائه گردد. قبل از پاسخ به این سوال که بهترین فرش ماشینی چیست؟ باید ابتدا اشاره کرد که در زمان انتخاب فرش ماشینی، علاوه بر طرح فرش و زیبایی آن، به موارد دیگری نیز باید دقت نمود. در واقع اختلاف بسیار زیاد قیمت دو فرش، بیشتر از اینکه به برند شرکت سازنده مربوط باشد، به علت تفاوت در مواردی مانند میزان تراکم و شانه، جنس نخ تار و پود فرش، تعداد رنگ به کار رفته و … می باشد. شما با شناخت دقیق هر یک از این موارد می توانید فرشی متناسب با نیاز و بودجه خود انتخاب و خریداری کنید. در مقاله آموزشی زیر سعی شده است تا مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در کیفیت و قیمت فرش ماشینی به شما معرفی گردد، تا با آگاهی کامل و به صورت تخصصی فرش مورد نیاز خود را انتخاب و با اطمینان خاطر اقدام به خرید فرش خود کنید.


اخبار | رونمایی از اپلیکیشن سه بعدی فرش

شرکت فرش مدرن با همکاری شرکت نوآوران آرمیس اقدام به راه اندازی اپلیکیشن مشاهده فرش در فضای سه بعدی نموده است. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.luxurydigitalcatalog.application


اخبار | نمایشگاه اکسپو 2020 دبی ؛ سومین رویداد بزرگ جهان!

نمایشگاه اکسپو 2020 دبی از 29 مهر 1399 الی 21 فروردین 1400 در شهر دبی کشور امارات متحده عربی برگزار می گردد. و حدود 25 ملیون نفر از آن دیدن خواهند کرد.


اخبار | نمایشگاه بین المللی فرش دهم مرداد ماه آغاز بکار می کند

این نمایشگاه در فضایی به وسعت 10 هزار مترمربع و در 46 غرفه برپا می‌شود و این شرکت آثار و تولیدات خود را در این نمایشگاه به نمایش خواهند گذاشت.


با ما همراه باشید : Follow

ارتباط باما
آدرس : استان اصفهان، شهرستان آران و بیدگل، شهرک صنعتی سلیمان صباحی، بلوار هیئت امنا، پلاک 427
تلفن : 03154759082
© 2019. All Rights Reserved. Design and Developed by ariaads.ir